Místní akční plán rozvoje vzdělávání pokračuje návazným projektem – MAP II.

Místní akční plán rozvoje vzdělávání pokračuje návazným projektem – MAP II.

Město Bílovec získalo dotaci na projekt MAP II ORP Bílovec, který navazuje na projekt MAP I, ukončený v závěru roku 2017. Cílem projektu je podpora společného plánování a sdílení aktivit v území, které vedou ke zvýšení kvality vzdělávání v MŠ a ZŠ, podpora dětí a žáků ohrožených školním neúspěchem, vzájemné informování a spolupráce vzdělávacích institucí v území. Bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 9 225 940 Kč. Do společného projektu bude zapojeno celkem 18 škol v ORP. Od března 2018 až do konce roku 2021 budou realizační tým a pracovní skupiny včele s řídícím výborem plánovat a realizovat aktivity pro děti a žáky, pedagogy, zřizovatele škol, rodiče a veřejnost. Počet pracovních skupin je šest a jsou zaměřeny na práci v oblastech matematické gramotnosti, čtenářské gramotnosti, rovných příležitostí, předškolního vzdělávání a malotřídních škol a polytechnického vzdělávání a envirometální výchovy.

V září se uskutečnilo jednání realizačního týmu s vedením škol a v říjnu bylo projednáno obsazení pracovních skupin učiteli škol, odborníky na vzdělávání a rodiči. Dne 19. 11. 2018 zasedal Řídící výbor projektu a schválil zásadní dokumenty, které jsou potřebné pro úspěšnou realizaci.

Mezi plánované aktivity patří projektové dny ve Velkém světě techniky, besedy se spisovateli, organizace výtvarného plenéru, besedy pro rodiče a mnohé další. V měsíci dubnu se uskutečnil seminář lektorky Lenky Bínové pro učitelky mateřských škol s názvem „Agresivita dětí předškolního a mladšího školního věku“. Pro rodiče s dětmi se uskutečnil také workshop „Jarní bubnování“. Možnosti vyzkoušet si drumbeny využilo pět mateřských škol. V měsíci říjnu proběhla první z cyklu besed pro žáky prvního stupně základních škol se spisovatelkou Lucií Seifertovou. Děti si vyzkoušely vyrobit prostorový obrázek ke 100. výročí vzniku Československa a seznámily se s osobnostmi našich dějin.

Dne 22. 11. 2018 proběhla pod názvem Od písmene ke knížce beseda pro žáky škol a jejich učitele. Děti zažily výpravu za poznáním, jak kdysi vznikaly první záznamy, čím a na co lidé psali, seznámily se s úžasným vynálezem knihtiskem. Paní PhDr. Lenka Juráčková, muzejní pedagožka, ukázala dětem knihy, které jsou staré více než 100 let. A aby nezůstalo jen při teorii, děti si vyzkoušely, jak se psalo husím brkem a vyrobily si ex libris.

Slovo ex libris pochází z latiny a znamená „z knih“. Původně bylo nazýváno i knižní značka. Jedná se o malý ozdobný lístek, který většinou obsahuje název exlibris nebo ex libris. Dále jméno, erb, či monogram objednavatele, výtvarný motiv nebo jiné vyjádření vztahu majitele ke knize. Ex libris se vlepuje do knih, aby zde připomínalo jejich majitele.

Veškeré aktivity projektu MAP II budou pro zúčastněné zdarma a informace o nich najdete především na webových stránkách projektu MAP II www.mapbilovec.cz a na facebooku.

Ing. Radomíra Michálková, koordinátor projektu